[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 4 - ( 11-1390 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 230-237 برگشت به فهرست نسخه ها
کیفیت خواب دانشجویان در طیّ دوره برگزاری امتحانات در دانشگاه علوم پزشکی زنجان
علی آقاجانلو ، حمیدرضا حریریان، منصور غفوری فرد، حسین باقری، سید میثم ابراهیمی
دانشگاه علوم پزشکی زنجان ، aliaghajanloo2001@yahoo.com
چکیده:   (10694 مشاهده)

  زمینه و هدف: خواب یکی از عمده‌ترین و مهمترین اجزای زندگی بشر است. ارتباط زیادی بین کیفیت خواب و نحوه عملکرد حرفه‌ای و ذهنی دانشجویان به عنوان یکی از مهمترین اقشار جامعه وجود دارد؛ در دانشجویان، محرومیت از خواب می‌تواند وضعیت تحصیلی آنها را متأثر سازد. مطالعه حاضر با هدف تعیین کیفیت خواب دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در زمان برگزاری امتحانات انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی- مقطعی که در سال 1388 در دانشکده‌های پرستاری و مامایی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام شد، پس از کسب رضایت‌نامه کتبی، 162 نفر از دانشجویان با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده وارد مطالعه شدند. در این پژوهش از ابزار دو قسمتی شامل پرسشنامه اطلاعات فردی و پرسشنامه کیفیت خواب پیتزبرگ (PSQI) استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 5/11)، آمار توصیفی و جدول فراوانی، آزمون کای دو و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: میانگین سنّی دانشجویان 62/20 بود. 8/56% مؤنث و 2/43% مذکر بودند. در مجموع کیفیت خواب در 6/13% از دانشجویان مطلوب و در 4/86% نامطلوب بود. 3/54% از دانشجویان دچار خواب‌آلودگی طیّ روز بودند که ارتباط معنی‌داری با کیفیت خواب نامطلوب داشت (001/0 P= ). کیفیت خواب نامطلوب به ترتیب برای پسران و دختران 9/82% و 1/89% بود؛ دو جنس از نظر کیفیت خواب اختلاف معنی‌داری با هم نداشتند (2/0 P= ).

  نتیجه‌گیری: بیشتر دانشجویان از کیفیت خواب نامطلوب برخوردار بودند. با توجه به این که کارایی دانشجویان در دوره امتحانات ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب آنان دارد و با توجه به نتایج مطالعه حاضر، افزودن آگاهی دانشجویان در مورد بهداشت خواب و فراهم کردن شرایط مناسب جهت بهره‌مندی از خواب مؤثر و سالم، بخصوص در دوران امتحانات ضروری بوده و به عنوان راهکارهایی جهت بهبود کیفیت خواب پیشنهاد می‌گردند.

واژه‌های کلیدی: خواب، اختلالات خواب، اختلالات خوابیدن، دانشجویان
متن کامل [PDF 233 kb]   (1557 دریافت)    
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک |
دریافت: ۱۳۹۱/۶/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۱/۶/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aghajanloo A, Haririan H, Ghafourifard2 M, Bagheri H, Ebrahimi S. Sleep quality of students during final examsin Zanjan University of Medical Sciences. Mod Care J. 2012; 8 (4) :230-237
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-51-fa.html

آقاجانلو علی، حریریان حمیدرضا، غفوری فرد منصور، باقری حسین، ابراهیمی سید میثم. کیفیت خواب دانشجویان در طیّ دوره برگزاری امتحانات در دانشگاه علوم پزشکی زنجان. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1390; 8 (4) :230-237

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-51-fa.htmlدوره 8، شماره 4 - ( 11-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3781