[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 1 و 2 - ( 3-1385 ) ::
جلد 3 شماره 1 و 2 صفحات 35-39 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دیدگاه دانشجویان پرستاری در موردعوامل مؤثر بر انگیزه تحصیلی آنان
داوود عودی ، احمد نصیری، فاطمه پاسبان، صدیقه کیانفر
دانشکده پرستاری و مامایی بیرجند ، davoodoudi@yahoo.com
چکیده:   (10123 مشاهده)

  زمینه و هدف : عوامل مختلفی در دوره دانشجویی می تواند سبب علاقه و نگرش مثبت نسبت به رشته تحصیلی و یا برعکس منجر به خستگی ، دلزدگی و ناامیدی از ادامه تحصیل شود . مطالعه حاضر با هدف تعیین دیدگاه دانشجویان پرستاری در مورد عوامل مؤثر بر انگیزه تحصیلی آنان انجام شد .

  روش تحقیق : این مطالعه توصیفی – تحلیلی بر روی 184 دانشجوی پرستاری انجام شد . روش نمونه گیری در دسترس بود و تمام دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و آزاد شهر بیرجند (به جز دانشجویان نیم سال اول) که تمایل به شرکت در پژوهش داشتند ، مورد بررسی قرار گرفتند . روش جمع آوری اطلاعات ، پرسشنامه ای شامل دو بخش اطلاعات فردی و سؤالات مربوط به بررسی عوامل مؤثر بر انگیزه تحصیلی بود . داده ها با استفاده از نرم افزار spss و آزمون مجذور کای دو (استفاده جهت بیان نتایج) در سطح معنی داری 05/0 p≤ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند .

  یافته ها : بیشترین عواملی که در افزایش انگیزه تحصیلی دانشجویان تأثیر داشت ، به ترتیب دیدگاه اساتید (74%) و خانواده ها (5/73%) نسبت به این رشته و سطح اطلاعات علمی خود (2/71%) بود ؛ به عواملی هم چون مشاهده تعاملات فعلی بین پرستاران و پزشکان (65%) و همچنین برخی امور محوله در محیط کار بالینی (مثل تعویض ملحفه و ... )(1/69%) نیز به عنوان مهم ترین عوامل کاهش انگیزه تحصیلی اشاره شده بود . مقایسه انگیزه تحصیلی دانشجویان در ترم های مختلف نشان داد که دانشجویان ترم دو بیشترین انگیزه تحصیلی را دارا بوده و انگیزه تحصیلی در بین دانشجویان ساکن نسبت به دانشجویان غیر خوابگاهی در سطح پایین تری قرار دارد .

  نتیجه گیری : با توجه به نتایج این پژوهش می توان با اصلاح دید جامعه نسبت به رشته پرستاری و بالا بردن سطح دانشجویان و بهبود تعاملات بین پرستاران و سایر گروه های پزشکی سبب رشد انگیزه تحصیلی در دانشجویان شد .

واژه‌های کلیدی: انگیزه ؛ دانشجویان پرستاری ؛ عوامل
متن کامل [PDF 217 kb]   (1425 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی-تحلیلی | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۲/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۲/۳/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Oudi D, Nasiriforg A, Pasban F, Kianfar S. Determining the effective factors on educational motivation in nursing students. Mod Care J. 2006; 3 (1 and 2) :35-39
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-416-fa.html

عودی داوود، نصیری احمد، پاسبان فاطمه، کیانفر صدیقه. بررسی دیدگاه دانشجویان پرستاری در موردعوامل مؤثر بر انگیزه تحصیلی آنان. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1385; 3 (1 و 2) :35-39

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-416-fa.htmlدوره 3، شماره 1 و 2 - ( 3-1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.29 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781