[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 136-144 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثرات کارواکرول و لیدوکائین بر آریتمی‌های ناشی از اکونیتین در رت
منصور اسمعیلی دهج ، حمیدرضا فاتحی، محمد کشت آور، سیدحسن حجازیان یزدی، شیرین باجووند، جمیله علی حسینی
استاديار گروه آموزشی فيزيولوژی ، ned1382@gmail.com
چکیده:   (3289 مشاهده)

  زمینه و هدف: مطالعات قبلی نشان داده‌اند که کارواکرول اثرات کاهندگی فشارخون و برادی کاردی و مهارکنندگی کانال کلسیمی دارد. از آن جایی که باز شدن کانال‌های کلسیمی نقش مهمی در بروز آریتمی‌ها دارند، لذا این مطالعه با هدف مقایسه اثرات کارواکرول و لیدوکائین بر آریتمی‌های ناشی از اکونیتین در رت انجام شد.

  روش بررسی: در این مطالعه تجربی، هفتاد سر رت نر نژاد ویستار به هفت گروه ده‌تایی تقسیم شدند: گروه اول به عنوان کنترل، گروه دوم به‌ عنوان پیش‌درمان با لیدوکائین(ده میلی‌گرم در کیلوگرم)، گروه سوم و چهارم به ‌عنوان پیش‌درمان با کارواکرول ده و پنجاه میکروگرم در کیلوگرم، گروه پنجم به ‌عنوان درمان با لیدوکائین و گروه ششم و هفتم به ‌عنوان درمان با کارواکرول ده و پنجاه میکروگرم در کیلوگرم. لیدوکائین و کارواکرول به ‌ترتیب قبل و بعد از تجویز اکونیتین جهت پیش‌درمان و درمان به صورت وریدی تزریق شدند. با استفاده از لید II قلبی، آریتمی‌های بطنی شامل: زمان شروع آریتمی‌های بطنی، درصد بروز فیبریلاسیون بطنی قابل برگشت و غیرقابل برگشت و فیبریلاسیون دهلیزی به مدت سی دقیقه پس از تزریق اکونیتین ثبت شدند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری Graphpad Prism ویرایش 5 و آزمونهای آماری ANOVA ، Range Tukey و Fisher Exact Test تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: زمان شروع آریتمی‌ها، درصد بروز انواع آریتمی و فیبریلاسیون بطنی غیرقابل برگشت در گروههای درمان و پیش‌درمان با لیدوکائین به‌ طور معناداری کاهش داشت، در گروههای کارواکرول پنجاه میکروگرم درمان و پیش‌درمان نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت، اما نه به اندازه‌ای که در گروه لیدوکائین کاهش یافته بود. تفاوت معناداری بین گروه کنترل و گروههای کارواکرول ده میکروگرم درمان و پیش‌درمان وجود نداشت.

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، حداکثر دوزی از کارواکرول که تأثیر معنی‌داری بر فشار خون ندارد، باعث کاهش شدت آریتمی‌های ناشی از اکونیتین می‌گردد که سودمندی آن را در پیشگیری و بهبود آریتمی ‌ های قلبی مطرح می ‌ سازد.

واژه‌های کلیدی: آریتمی- اکونیتین- رت- کارواکرول- لیدوکائین
متن کامل [PDF 220 kb]   (778 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: ۱۳۹۲/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۱/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۳/۷/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmailidehaj M, Fatehi H, Keshtavar M, Hejazian S, Bajoovand S, Alihosaini J. Comparison of the effects of carvacrol and lidocaine on aconitine-induced arrhythmias in rats. Mod Care J. 2014; 11 (2) :136-144
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-514-fa.html

اسمعیلی دهج منصور، فاتحی حمیدرضا، کشت آور محمد، حجازیان یزدی سیدحسن، باجووند شیرین، علی حسینی جمیله. مقایسه اثرات کارواکرول و لیدوکائین بر آریتمی‌های ناشی از اکونیتین در رت. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1393; 11 (2) :136-144

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-514-fa.htmlدوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705