[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( 2-1391 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 336-343 برگشت به فهرست نسخه ها
کیفیت و موانع ثبت گزارشات پرستاری در بیمارستان شهید بهشتی کاشان (1390)
مرضیه محمدقصابی، نگین مسعودی علوی
دانشيار، گروه داخلی- جراحی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، masudialavi_N@kaums.ac.ir
چکیده:   (6769 مشاهده)

  زمینه و هدف: ثبت دقیق و کامل گزارشات پرستاری، از پیش‌شرط‌های انجام مراقبت‌های مبتنی بر شواهد است و یکی از مهم‌ترین وظایف پرستاران محسوب می‌گردد؛ همچنین نقش بسزایی در ارائه کیفی مراقبت‌های پرستاری دارد و ارتباط با سایر اعضای گروه سلامت را ممکن می‌سازد. تحقیق حاضر با هدف ارزیابی محتوا و ساختار ثبت گزارشات و علل عدم گزارش‌نویسی صحیح، در بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال 1390 انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه مقطعی، در مجموع 140 گزارش پرستاری بررسی شد. پرونده‌ها به صورت تصادفی، از بخش‌های ویژه، داخلی و جراحی انتخاب شدند. به منظور ارزیابی کیفیت ثبت گزارشات پرستاری، از یک فرم بازنگری که براساس اصول یازده‌گانه عمومی گزارش‌نویسی پرستاری، طراحی شده و حاوی 38 گویه بود، استفاده گردید. در این فرم‌ها، 30 گویه مربوط به حیطه محتوا و 8 گویه، در حیطه ساختار طراحی بود. برای بررسی موانع موجود در ثبت گزارشات پرستاری، از پرسشنامه‌ای خود‌ساخته که با استفاده از نتایج تحقیق قبلی در این زمینه طراحی شده بود، استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 5/11) و روش‌های آماری توصیفی و کای‌دو، در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: کیفیت 4/21% از گزارشات مطلوب، 6/53% متوسط و 25% ضعیف بود. در مجموع، کیفیت گزارشات پرستاری، در بعد محتوا از کیفیت پایین و در بعد ساختار، از کیفیت مطلوبی برخوردار بود. در بررسی علل عدم گزارش‌نویسی صحیح از نظر پرستاران، عدم تناسب تعداد پرستار به بیمار، خستگی، حجم بالای کاری، عدم تأثیر گزارش‌نویسی در ترفیع کاری، اولویت‌دادن به مراقبت تا ثبت گزارش آن، مشکلات شغلی و عدم آگاهی از اصول نگارش صحیح گزارش و پیامدهای قانونی آن، بیشترین فراوانی را به خود اختصاص دادند.

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این تحقیق، گزارشات پرستاری، در بعد محتوا از کیفیت مناسبی بهره‌مند نبودند و برای ارتقای کیفیت نیازمند برنامه‌ریزی است.

واژه‌های کلیدی: مدارک پرستاری، کنترل فرم‌ها و مدارک
متن کامل [PDF 212 kb]   (1605 دریافت)    
نوع مطالعه: سایر | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۲/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammad Ghasaby M, Masudi Alavi N. Quality and barriers against nursing documentation in Kashan Shahid Beheshti Hospital( 2011). Mod Care J. 2012; 9 (4) :336-343
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-353-fa.html

محمدقصابی مرضیه، مسعودی علوی نگین. کیفیت و موانع ثبت گزارشات پرستاری در بیمارستان شهید بهشتی کاشان (1390). مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1391; 9 (4) :336-343

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-353-fa.htmlدوره 9، شماره 4 - ( 2-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705