[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( 6-1391 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 24-31 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کیفیت زندگی در بیماران دیابتی نوع 2 با افراد غیردیابتی
سید علیرضا سعادتجو، محمّدرضا رضوانی، شهناز طبیعی، داود عودی
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، davoodoudi@yahoo.com
چکیده:   (10381 مشاهده)

  زمینه و هدف: کیفیت زندگی بیانگر مقیاسی از فعالیت فیزیکی و اجتماعی و همچنین سلامت روانی است و به عنوان یکی از شاخص‌ها و مؤلفه‌های مهمّ سلامت محسوب می‌شود. کیفیت زندگی و مهار سوخت‌وساز قند خون دو شاخص مهمّ در درمان بیماری دیابت محسوب می‌شوند. مطالعه حاضر با هدف مقایسه کیفیت زندگی در بیماران دیابتی و غیر دیابتی انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، 100 نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 با سنّ 20 سال به شیوه نمونه‌گیری تصادفی سیستماتیک از بین بیماران مراجعه‌کننده به درمانگاه بیمارستان ولی‌عصر (عج) انتخاب شدند و کیفیت زندگی آنان با کیفیت زندگی 100 فرد غیردیابتی که از نظر متغیرهای جمعیت‌شناختی با گروه مورد همسان بودند، با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی SF36 مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS (ویرایش 15) و آزمون های آماری خی دو، من‌ویتنی یو و کروسکال والیس در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: از نظر متغیرهای جمعیت‌شناختی تفاوت آماری معنی‌داری بین دو گروه مشاهده نشد. کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت به طور معنی‌داری در تمامی ابعاد کمتر از افراد سالم بود. زنان به طور کلّی در هر دو گروه از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار بودند (05/0 P< ). بیماران با سطح تحصیلات دیپلم و فوق دیپلم نسبت به سایر گروه‌های تحصیلی کیفیت زندگی بالاتری داشتند (05/0 P< ). نمره کیفیت زندگی در افراد مجرّد نسبت به متأهلین بیشتر بود (05/0 P< ). با افزایش سن، کیفیت زندگی در بیماران دیابتی کاهش نشان داد (001/0 P< ).

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این تحقیق، برنامه‌ریزی به منظور مداخلات درمانی و مراقبتی کامل‌تر و دقیق‌تر برای مهار بهتر بیماری و عوارض ناشی از آن و در نتیجه ارتقای کیفیت زندگی افراد متبلا به دیابت پیشنهاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین، کیفیت زندگی، ﭘرسشنامه SF36
متن کامل [PDF 185 kb]   (2962 دریافت)    
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک |
دریافت: ۱۳۹۱/۶/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saadatjoo S, Rezvanee M, Tabyee S, Oudi D. Life quality comparison in type 2 diabetic patients and none diabetic persons. Mod Care J. 2012; 9 (1) :24-31
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-30-fa.html

سعادتجو سید علیرضا، رضوانی محمّدرضا، طبیعی شهناز، عودی داود. مقایسه کیفیت زندگی در بیماران دیابتی نوع 2 با افراد غیردیابتی. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1391; 9 (1) :24-31

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-30-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( 6-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3781