[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( 11-1391 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 190-198 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دستورالعمل کاهش ساعات کار بر تعهد سازمانی پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه در بیمارستان ولی‌عصر (عج) بیرجند
حمیده دهقانی، طاهره سلیمی، محمود هوشیار ، حسین فلاح زاده
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، mahmud.hooshyar@gmail.com
چکیده:   (8488 مشاهده)

  زمینه و هدف: موضوع تعهد ‌سازمانی طیّ سال‌های اخیر توجه بسیاری از محققان را جلب نموده است و در سازمان‌های بهداشتی، درمانی، افزایش تعهد و مسؤولیت در نیروی انسانی اهمیت فراوان دارد؛ زیرا مراجعه‌کنندگان سازمان‌های بهداشتی خود نیروی انسانی سایر سازمان‌ها هستند. مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر دستورالعمل کاهش ساعات کار بالینی بر تعهد سازمانی پرستاران مراقبت ویژه انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه نیمه‌تجربی تمام پرستاران شاغل در بخش‌های مراقبت‌ ویژه نمونه‌های پژوهش بودند. جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از پرسشنامه تعهد سازمانی Allen و Meyer قبل و شش ماه بعد از اجرای دستورالعمل کاهش ساعات کار بالینی انجام شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS (ویرایش 16) و آزمون‌های آماری تی مستقل و زوجی، ضریب همبستگی پیرسون و داده‌های غیر نرمال با استفاده از از آزمون‌های معادل ناپارامتری من‌ویتنی، ویلکاکسون و ضریب همبستگی اسپیرمن، در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: در مجموع 65 نفر از پرستاران مراقبت ‌ویژه در مطالعه شرکت نمودند . بیشتر پرستاران زن (3/92%) و متأهل (8/70%) بودند. میانگین سنّی نمونه‌ها 5/7 ± 8/32 و میانگین سابقه کار 4/7 ± 3/8 سال بود. میانگین نمره تعهد سازمانی قبل از مداخله 9/20 ± 2/95 و پس از مداخله 6/16 ± 5/113 به دست آمد و تغییرات در میانگین نمره کلّ تعهد سازمانی و ابعاد آن قبل و بعد از مداخله از نظر آماری تفاوت معنی‌داری را در جهت افزایش نشان دادند (0001/0 P< ).

  نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاضر با تغییر معنی‌دار در نمره تعهد سازمانی و ابعاد آن پس از اجرای مداخله، افزایش سطح تعهد سازمانی پرستاران را نشان داد. با توجه به کمبود بحرانی پرستار در 57 کشور دنیا و اهمیت بسزای حفظ پرستاران بخصوص در بخش‌های ویژه، مدیران پرستاری می‌توانند با ایجاد رضایت از حقوق و مزایا و فراهم کردن شرایط مناسب کاری، حمایت از کارکنان و تشویق مناسب با افزایش میزان رضایت‌شغلی و تعهد سازمانی و ابعاد تعهد به این مهم برسند.

واژه‌های کلیدی: کادر پرستاری بیمارستان، نگرش کارکنان بهداشتی، تحمل برنامه کار، بخش مراقبت ویژه، تعهد سازمانی، پرستاران
متن کامل [PDF 171 kb]   (1370 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۶ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۲/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghani H, Salimi1 T, Hooshyar M, .Fallahzadeh H. Effect of instruction of reducing work hours on organizational commitment of Intensive Care Units' nurses in Birjand Vali-e-asr Hospital. Mod Care J. 2013; 9 (3) :190-198
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-290-fa.html

دهقانی حمیده، سلیمی طاهره، هوشیار محمود، فلاح زاده حسین. تأثیر دستورالعمل کاهش ساعات کار بر تعهد سازمانی پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه در بیمارستان ولی‌عصر (عج) بیرجند. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1391; 9 (3) :190-198

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-290-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( 11-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.27 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781