[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 4 - ( 12-1392 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 257-263 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آشناسازی بیمار با فرآیند عمل جراحی قلب بر اضطراب بیماران تحت جراحی پیوند عروق کرونر
حمیده دهقانی، خدیجه دهقانی، خدیجه نصیریانی ، همایون بنادرخشان
استاديار 1- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، nasiriani@gmail.com
چکیده:   (4208 مشاهده)

  زمینه و هدف: بیماران نیازمند عمل جراحی قلب، درجاتی از اضطراب را دارند که باعث بروز عوارض نامطلوب جسمی و روانی می‌گردد. آشناسازی بیمار با فرآیند عمل جراحی قلب مشارکت بیمار را در برنامه خود مراقبتی افزایش می‌دهد و احتمالاً می‌تواند روش مناسبی برای کنترل سطح اضطراب بیماران باشد. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر آشناسازی بیمار با فرآیند عمل جراحی قلب بر میزان اضطراب بیماران تحت پیوند عروق کرونر انجام شده است.

  روش بررسی: در این مطالعه تجربی، صد نفر از بیماران کاندید جراحی پیوند عروق کرونر بستری در بخش جراحی قلب بیمارستان افشار یزد که معیارهای ورود به مطالعه را دارا بودند، انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه پنجاه نفری آزمون و شاهد تقسیم شدند. داده‌ها در دو گروه قبل و بعد از عمل و بعد از آموزش (قبل از عمل) از طریق پرسشنامه استاندارد اضطراب آشکار Spielberger به صورت خود گزارش‌دهی جمع‌آوری شد که اعتماد و اعتبار این پرسشنامه تأیید شده است. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ویرایش 16 و آزمونهای آماری T Test P aired و Independent T Test تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: میانگین نمره اضطراب قبل از عمل در گروه آزمون 49/6 ± 90/47 و گروه شاهد 25/8 ± 04/47 بود (56/0= p ). میانگین نمره اضطراب در گروه آزمون بعد از آموزش و قبل از انتقال به اتاق عمل (20/6 ± 54/37) نسبت به قبل از آموزش (49/6 ± 90/47) به طور معنی‌داری کاهش داشت (0001/0= p ) .

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج، آشناسازی بیمار با فرآیند عمل جراحی قلب باعث کاهش اضطراب عمل جراحی پیوند عروق کرونری می‌شود، بنابراین لازم است مدیران پرستاری ضمن توجه به اضطراب بیماران بستری به خصوص اقدامات پرخطر خط‌ مشی‌ها و سیاستهای روشنی را در این زمینه تدوین و اجرا نمایند .

واژه‌های کلیدی: آشناسازی بیمار- اضطراب- پیوند عروق کرونر- عمل جراحی
متن کامل [PDF 523 kb]   (1194 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۱/۱۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghani H, Dehghani K, Nasiriani K, Banaderakhshan H. The effect of familiarization with cardiac surgery process on the anxiety of patients undergoing coronary artery bypass graft surgery. Mod Care J. 2014; 10 (4) :257-263
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-285-fa.html

دهقانی حمیده، دهقانی خدیجه، نصیریانی خدیجه، بنادرخشان همایون. بررسی تأثیر آشناسازی بیمار با فرآیند عمل جراحی قلب بر اضطراب بیماران تحت جراحی پیوند عروق کرونر. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1392; 10 (4) :257-263

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-285-fa.htmlدوره 10، شماره 4 - ( 12-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3647