[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 1 - ( 4-1392 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر خنک‌سازی فعال بر کاهش دمای بدن بیماران تب‌دار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، در مقایسه با روش تن‌شویه
رضا ضیغمی، مرجان حقی ، بیژن کبودی، بهزاد بیژنی، محمود علیپور
دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری مراقبت های ویژه. دانشگاه علوم پزشکی قزوین. قزوین. ایران ، marjanhaghi@yahoo.com
چکیده:   (15532 مشاهده)

  زمینه و هدف: تب، یکی از شایع‌ترین مشکلات بیماران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه است. کنترل تب موجب کاهش فعالیت متابولیکی‌،کاهش نیاز به اکسیژن و در نتیجه کاهش میزان مرگ و میر می‌شود. روش‌های فیزیکی کاهش دما می‌توانند، دمای بدن بیماران را در مدت کوتاهی کاهش دهند اما کارایی و احتمالاً عوارض آنها به‌ویژه در بیماران بدحال یکسان نیست ؛ لذا این پژوهش، با هدف مقایسه تأثیر روش خنک‌سازی فعال با روش تن‌شویه بر کاهش دمای بدن بیماران تب‌دار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه انجام شد.

  روش تحقیق: این پژوهش کارآزمایی بالینی تصادفی، بر روی 57 بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز آموزشی و درمانی شهرهای قزوین و تهران انجام شد. بیماران، با استفاده از روش بلوک‌بندی تصادفی‌شده انتخاب و طبقه‌بندی‌ شدند و در دو گروه تن‌شویه ساده و خنک‌سازی فعال قرار گرفتند. نمونه‌ها سه ساعت تحت مداخله قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌‌گیری‌های مکرر به همراه عامل بین‌گروهی و تحلیل بقا به روش کاپلان‌مایر، توسط نرم‌افزار SPSS (ویرایش 16)، در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: بین دو گروه از نظر سن، جنس، شاخص سطح بدن و شاخص توده بدنی، تفاوت معنی‌داری وجود نداشت . پس از سه ساعت مداخله، میانگین و انحراف‌معیار دما در گروه تن‌شویه از 21/0 ± 7/38 به 55/0 ± 6/37 درجه سانتی‌گراد (01/0 P< ) و در گروه خنک‌سازی فعال از 25/0 ± 8/38 به 18/0 ± 1/37 درجه سانتی‌گراد (01/0 P< ) رسید. میانگین دما در گروه خنک‌سازی فعال، از دقیقه 120 به بعد، به‌طور معنی‌داری کمتر از گروه تن‌شویه بود (01/0 P< ). پس از 180 دقیقه مداخله، در همه بیماران گروه خنک‌سازی فعال، یک درجه کاهش دما رخ داد اما در گروه تن‌شویه تنها در 65% بیماران یک درجه کاهش دما مشاهده شد (02/0 P< ). هر دو روش مداخله مستقل از میزان استامینوفن دریافتی، باعث کاهش معنی‌دار دمای بدن بیماران شدند (02/0 P< ) و استامینوفن دریافتی هیچگونه تأثیر مخدوش‌کنندگی نداشت.

  نتیجه‌گیری: روش تن‌شویه برای کنترل تب، روش مؤثری است اما سرعت کاهش دما در این روش کمتر از روش خنک‌سازی فعال است. استفاده از روش خنک‌سازی فعال، روش بهتری برای کنترل سریع تب شناخته شد؛ زیرا این روش با سرعت یکنواخت‌تر و و با کارایی بیشتر نسبت به روش تن‌شویه، دما را کاهش می‌دهد و برآورد دقیق‌تری از نظر زمان رسیدن به پاسخ درمانی مطلوب، برای کادر درمان فراهم می‌کند.

واژه‌های کلیدی: تنظیم دمای بدن، تب، بخش مراقبت ویژه
متن کامل [PDF 520 kb]   (8032 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۲/۳/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zeighami R, Haghi M, Kaboudi B. A comparison between the effectiveness of active cooling and sponge cooling in decreasing body temperature of febrile patients in intensive care units. Mod Care J. 2013; 10 (1) :1-9
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-273-fa.html

ضیغمی رضا، حقی مرجان، کبودی بیژن، بیژنی بهزاد، علیپور محمود. تأثیر خنک‌سازی فعال بر کاهش دمای بدن بیماران تب‌دار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، در مقایسه با روش تن‌شویه. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1392; 10 (1) :1-9

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-273-fa.htmlدوره 10، شماره 1 - ( 4-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.27 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781