[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 4 - ( 12-1392 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 272-278 برگشت به فهرست نسخه ها
اشتغال در بخش اورژانس و خطر ناشی از آسیب سر سوزن در بین پرستاران بیمارستان های شهر قزوین: یک کوهورت تاریخی
رضا ضیغمی، جلیل عظیمیان، مرجان حقی، بیژن کبودی، بهزاد بیژنی، مریم حقی
استاديار گروه آموزشی پريودنتولوژی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم. قم، ایران. ، Marjanhaghi@yahoo.com
چکیده:   (6801 مشاهده)

  زمینه و هدف: کار پرستاری در بخشهای اورژانس علاوه بر سختی طاقت‌ فرسا و فشار کاری زیاد، همراه با افزایش خطر در برخی آسیبهای شغلی است. از مهمترین این آسیبها، صدمات ناشی از فرو رفتن سوزن می‌باشد. میزان بروز این آسیب در بخشهای مختلف بیمارستانی، متفاوت است. هدف از این مطالعه تعیین خطر بروز آسیب ناشی از سوزن در پرستاران بخشهای اورژانس در مقایسه با سایر بخشها در بیمارستانهای شهر قزوین در سال 1389 می‌باشد.

  روش بررسی : این مطالعه به روش کوهورت تاریخی، بر روی پرستاران شاغل در بیمارستانهای شهر قزوین انجام شد. جامعه آماری شامل کادر پرستاری مسئول مراقبت بیماران بود. 52 نفر از پرستاران بخشهای اورژانس و 258 نفر از پرستاران سایر بخشهای همان بیمارستانها (گروه شاهد) مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری داده­ها پرسشنامه خودایفا بود. جهت تعیین اعتبار ابزار از روش اعتبار محتوی و برای تعیین اعتماد آن از روش آزمون مجدد استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS ویرایش 16 و آزمونهای آماری Independent T Test ، Mann-Whitney ، Chi-square ، Fisher Exact Test و Logistic Regression در سطح معناداری 05/0 تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها : خطر بروز آسیب سوزن در بخشهای اورژانس سه برابر بیشتر از سایر بخشها بود (01/0 p< ) . میانگین تعداد تخت در بخشهای اورژانس 7/6 ± 2/24 و در سایر بخشها 7/10 ± 1/18 بود (03/0= p ) . این درحالی است که میانگین تعداد پرستار در نوبتهای مختلف در بخشهای اورژانس کمتر از سایر بخشها بود و تفاوت در خصوص نوبت عصر معنی‌دار بود (05/0 p < ) . با این همه بر اساس نتایج Logistic Regression ، کار در بخش اورژانس همچنان یک عامل خطر مستقل برای بروز بیشتر آسیب سرسوزن بود (05/0 p < ) .

  نتیجه‌گیری : خطر بروز آسیب سوزن در پرستاران بخشهای اورژانس به طور قابل توجهی بالاتر از سایر بخشهاست . به نظر می‌رسد تعداد بیشتر تخت به ازای هر پرستار یکی از عوامل مؤثر در این افزایش خطر باشد. پیشنهاد می‌شود با افزایش تعداد پرستاران در بخشهای اورژانس به ویژه در نوبتهای عصر، احتمال بروز این آسیب خطرناک را کاهش داد.

 

واژه‌های کلیدی: آسیب ناشی از سوزن- پرستار- کار در بخش اورژانس
متن کامل [PDF 516 kb]   (4200 دریافت)    
نوع مطالعه: کوهورت | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۵/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۱/۱۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zeighami R, Azimian J, Haghi M, Kaboodi B, Bijani B, Haghi M. A comparison between the risk of needle stick injuries among nurses in emergency wards and nurses in other wards of hospitals. Mod Care J. 2014; 10 (4) :272-278
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-218-fa.html

ضیغمی رضا، عظیمیان جلیل، حقی مرجان، کبودی بیژن، بیژنی بهزاد، حقی مریم. اشتغال در بخش اورژانس و خطر ناشی از آسیب سر سوزن در بین پرستاران بیمارستان های شهر قزوین: یک کوهورت تاریخی. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1392; 10 (4) :272-278

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-218-fa.htmlدوره 10، شماره 4 - ( 12-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3647