[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 83-93 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تصویر ذهنی و عوامل مرتبط با آن در زنان مبتلا به سرطان پستان در مراکز آموزشی و درمانی شهر رشت در سالهای 91-1390
صدیقه پاک سرشت، آرزو منفرد ، عاطفه قنبری، زهرا عطر کار روشن، عباس رحیمی
مربی گروه آموزشی پرستاری ، a.monfared88@gmail.com
چکیده:   (3621 مشاهده)

  زمینه و هدف: سرطان پستان شایعترین سرطان در زنان دنیا می‌باشد که تشخیص بیماری، عوارض و تغییرات جسمی و روانی ناشی از درمان آن، روی تصویرذهنی بیماران مبتلا به سرطان پستان تأثیر می‌گذارد. این مطالعه با هدف تعیین تصویرذهنی و عوامل مرتبط با آن در زنان مبتلا به سرطان پستان انجام شد.

  روش بررسی: این مطالعه مقطعی تحلیلی بر روی صد و هفتاد زن مبتلا به سرطان پستان در مراکز آموزشی و درمانی شهر رشت که معیارهای ورود به مطالعه را دارا بودند و به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند، انجام شد. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه استاندارد مقیاس تصویرذهنی Body Image Scale:BIS و پرسشنامه محقق ساخته اطلاعات فردی، اجتماعی و اطلاعات مرتبط با سلامتی و بیماری بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ویرایش 16 و آمار توصیفی و آزمونهای آماری Independent T Test ، ANOVA ، Pearson ، Regression ، Mann-Whitney U و Spearman تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: بیشتر افراد متأهل و تحت جراحی ماستکتومی قرار گرفته بودند. میانگین سن افراد موردمطالعه 04/10 ± 67/50 سال، مدت تشخیص بیماری 86/0 ± 92/1 سال و میانگین نمره تصویرذهنی 38/5 ± 6/8 بود. نتایج نشان داد که بین مدت تشخیص بیماری، نوع جراحی پستان، طول مدت پس از جراحی پستان، طول مدت اتمام شیمی درمانی و رادیوتراپی با تصویرذهنی ارتباط معنی‌داری وجود دارد و همچنین ارتباط معنی‌داری بین تصویرذهنی با نوع جراحی و مدت تشخیص بیماری با رگرسیون چندمتغیره به دست آمد (0001/0 p< )

  نتیجه‌گیری : با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه و تأکید بر بررسیهای دقیق و همه جانبه بیمار خصوصاً از نظر روحی و روانی، می‌توان گام مؤثری در جهت ارتقا کیفیت مراقبتها و پیشگیری از اختلالات روحی و روانی و بهبود تصویر ذهنی در مبتلایان به این بیماری برداشت.

واژه‌های کلیدی: تصویرذهنی- زنان- سرطان پستان- عوامل مرتبط
متن کامل [PDF 691 kb]   (824 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی-تحلیلی | موضوع مقاله: انكولوژي
دریافت: ۱۳۹۱/۸/۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۷/۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pakseresht S, Monfared A, Ghanbari A, Atrkar Roshan Z, Rahimi A. Investigating body image and the related factors among women with breast cancer at educational and therapeutic hospitals in Rasht in 2011-12. Mod Care J. 2014; 11 (2) :83-93
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-131-fa.html

پاک سرشت صدیقه، منفرد آرزو، قنبری عاطفه، عطر کار روشن زهرا، رحیمی عباس. بررسی تصویر ذهنی و عوامل مرتبط با آن در زنان مبتلا به سرطان پستان در مراکز آموزشی و درمانی شهر رشت در سالهای 91-1390. مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1393; 11 (2) :83-93

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-131-fa.htmlدوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3647