[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 2 - ( 7-1392 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 115-123 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر آموزش چهره به چهره بر وزن بدن و برخی از شاخصهای سرمی در بیماران تحت درمان با همودیالیز
الهام ایمانی ، زهرا خادمی، سعید حسینی تشنیزی، هادی یوسفی، غلامرضا میرزاده، سیمین سوداگر، فریبا اسدی نوقابی
مربی و عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، eimani@hums.ac.ir
چکیده:   (6077 مشاهده)

  زمینه و هدف: نارسایی مزمن کلیه یک اختلال پیشرونده و غیر قابل برگشت است که توانایی کلیه در دفع مواد زائد از بین می‌رود. همودیالیز و رعایت رژیم غذایی و محدودیت مایعات جهت حفظ سلامت و بقای عمر بیمار ضروری است. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر آموزش چهره به چهره بر وزن بدن و برخی از شاخصهای سرمی بیماران تحت درمان با همودیالیز در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در سال 1390 انجام گردید.

  روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی نمونه‌گیری به صورت مبتنی بر هدف انجام گردید. تعداد 52 بیمار جهت گروه مداخله و 52 بیمار جهت گروه کنترل به صورت تصادفی انتخاب گردیدند. دو گروه از نظر جنس، وزن، وضعیت تاهل، سطح تحصیلات، وضعیت اشتغال، طول مدت درمان با دیالیز و داروهای مصرفی همسان شدند. برنامه آموزشی طی سه جلسه بیست دقیقه‌ای بعد از اتمام هر جلسه دیالیز برای بیماران گروه مداخله اجرا گردید. شاخصهای سرمی از قبیل هماتوکریت، BUN ، کراتینین، سدیم، پتاسیم، کلسیم و فسفر و اضافه وزن بین دو جلسه دیالیز قبل و بعد از آموزش اندازه‌گیری و داده‌ها توسط نرم‌افزار آماری SPSS ویرایش 13 و آمار توصیفی و آزمون T Test P aired ، Independent T Test ، Wilcoxon ، ANOVA ، همبستگی Pearson ، آزمون Chi-Square و Fisher Exact Test مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین اضافه‌وزن، هماتوکریت، نیتروژن اوره خون، کراتینین، سدیم، پتاسیم و فسفر سرم در زمانهای قبل و بعد از آموزش در گروه مداخله تفاوت معنی‌دار داشته و همچنین تفاوت بین تغییرات این شاخصها قبل و بعد از آموزش بین دو گروه مداخله و کنترل معنی‌دار بود (001/0 p< ). میزان کلسیم سرم در زمانهای قبل و بعد از آموزش در هر دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشته است (05/0 p> ).

  نتیجه‌گیری: در این مطالعه تأثیر مطلوب آموزش بر کاهش شاخصهای سرمی نظیر سدیم، پتاسیم، فسفر، نیتروژن اوره خون و کراتینین و افزایش هماتوکریت و رعایت محدودیت مایعات مشخص گردید که این امر می‌تواند بیماران تحت همودیالیز را در مقابل عوارض ناشی از اختلال در این شاخصها محافظت نماید. لذا پیشنهاد می‌شود آموزش این دسته از بیماران با توجه و جدیت بیشتری توسط پرستاران صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: وزن- آموزش- همودیالیز- پرستاری.
متن کامل [PDF 470 kb]   (1314 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۷/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۵/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Imani E, Khademi Z, Hosseini Teshnizi S, Yosefi H, Mirzadeh G, Soudagar S et al . The role of face-to-face education on body weight and some serum parameters in hemodialysis patients. Mod Care J. 2013; 10 (2) :115-123
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-122-fa.html

ایمانی الهام، خادمی زهرا، حسینی تشنیزی سعید، یوسفی هادی، میرزاده غلامرضا، سوداگر سیمین و همکاران.. تأثیر آموزش چهره به چهره بر وزن بدن و برخی از شاخصهای سرمی در بیماران تحت درمان با همودیالیز . مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1392; 10 (2) :115-123

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-122-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( 7-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705