[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 1 و 2 - ( 5-1389 ) ::
جلد 7 شماره 1 و 2 صفحات 49-54 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع آلودگی به شپش سر در بین دانش‌آموزان شهر بیرجند
رضا قادری، علی محمد ایزدپناه ، محمدرضا میری، سید محسن احمدی، نیره طاهری، فاطمه حسین‌زاده چهکندک
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، Izadpanahy@yahoo.com
چکیده:   (64150 مشاهده)

  زمینه و هدف: شپش سر (Head Lice) که به وسیله نوع انسانی (Pediculus Capitis) ایجاد می‌شود، یک آلودگی جهانی و مشکل بهداشتی جوامع انسانی، بخصوص در میان کودکان و نوجوانان سنین مدرسه است. در کشور ما نیز آلودگی به شپش سر در مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت گزارش شده است. این تحقیق به منظور تعیین شیوع آلودگی به شپش سر در مدارس شهر بیرجند و همچنین شناسایی افراد آلوده در جهت کمک به برنامه‌های کنترل، انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی که به صورت مقطعی و در سال 1380 انجام شد، 3046 دانش‌آموز مقاطع مختلف تحصیلی به روش نمونه‌گیری چندمرحله‌ای خوشه ای در دو منطقه جغرافیایی شمال و جنوب شهر بیرجند انتخاب شدند. موهای سر، کلاه و روسری دانش‌آموزان از نظر وجود انگل زنده و تخم انگل مورد مشاهده قرار گرفت و برای افرادی که آلودگی در آنها قطعی گردید، ‌پرسشنامه اطلاعات فردی تکمیل شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: ‌آلودگی در 91 نفر(3%) از دانش‌آموزان تأیید گردید که 75 نفر (4/82%) دختر و 19 نفر (6/17%) پسر بودند؛ 55 نفر (4/60%) در مقطع ابتدایی و ‌36 نفر (6/39%) در مقطع راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل بودند. تفاوت معنی‌دار آماری بین آلودگی در دو قسمت شمال و جنوب شهر، مقطع تحصیلی ابتدایی و سایر مقاطع تحصیلی و دو جنس وجود داشت (0001/0 P< ) .

  نتیجه‌گیری: بر اساس این مطالعه، آلودگی در سطوح اجتماعی پایین، مقطع ابتدایی و در دختران بیشتر است؛ بنابراین رعایت نکات بهداشتی در دانش‌آموزان،‌ افزایش رفاه اجتماعی و سطح سواد جامعه می‌تواند باعث کاهش آلودگی به شپش سر شود.

واژه‌های کلیدی: شپش سر (پدیکلوزیس)، ‌ اپیدمیولوژی، دانش‌آموز
متن کامل [PDF 324 kb]   (976 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی-تحلیلی |
دریافت: ۱۳۹۱/۷/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۱/۷/۲۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaderi R, Eizadpanah A, Miri M, Ahmadi M, Taheri N, Hoseinzadeh Chahkandak F. The Prevalence of pediculosis capitis in school students in Birjand . Mod Care J. 2010; 7 (1 and 2) :49-54
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-116-fa.html

قادری رضا، ایزدپناه علی محمد، میری محمدرضا، احمدی سید محسن، طاهری نیره، حسین‌زاده چهکندک فاطمه. شیوع آلودگی به شپش سر در بین دانش‌آموزان شهر بیرجند . مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1389; 7 (1 و 2) :49-54

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-116-fa.htmlدوره 7، شماره 1 و 2 - ( 5-1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781