[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( 11-1391 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 217-225 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی جوّ توانمندسازی بیمارستان‌های دانشگاهی شهر بیرجند از دیدگاه دانشجویان پرستاری کارورز در عرصه دانشکده پرستاری و مامایی (سال 1391)
دکتر غلامحسین محمودی راد، مهدیه پودینه مقدم
دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی بیرجند ، moghadam07@yahoo.com
چکیده:   (7996 مشاهده)

  زمینه و هدف: مهمترین و حیاتی‌ترین دارایی مراکز بهداشتی، درمانی، نیروی انسانی توانمند می‌باشد. از آنجا که در مراکز آموزشی، کارورزان به عنوان عضو مؤثر گروه مراقبت از بیمار هستند و توانمندی ایشان تأثیر بسزایی در کارایی و مراقبت از بیماران دارد و با توجه به این که مشخص نیست که محیط‌های بالینی تا چه اندازه برای توانمندسازی دانشجویان پرستاری در عرصه مناسب است، این مطالعه با هدف تعیین جوّ توانمندسازی بیمارستان‌های دانشگاهی شهر بیرجند از دیدگاه دانشجویان کارورز در عرصه دانشکده پرستاری و مامایی انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه که به صورت توصیفی- مقطعی و در بهار 1391 انجام شد، 33 دانشجوی پرستاری کارورز در عرصه دانشکده پرستاری و مامایی بیرجند به صورت سرشماری مورد بررسی قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه جوّ توانمندسازی Scott و Jaffe شامل 38 گویه و 9 مؤلفه با مقیاس چهار رتبه‌ای لیکرت، جمع‌آوری شدند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS (ویرایش 17) آزمون‌های آماری تی مستقل و ضریب همبستگی پیرسون در سطح معنی‌داری 05/0 P< تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: امتیاز کلّ جوّ توانمندسازی در این پژوهش در سطح متوسط و میانگین آن 34/0 ± 26/2 و امتیاز بیشتر مؤلفه‌ها (روشنی هدف‌ها، رفتار عادلانه، روحیه، شناخت و قدردانی، کار گروهی، مشارکت، محیط کار سالم) در حدّ متوسط و در مورد مؤلفه‌های آموزش و ارتباطات کم بود. میانگین امتیاز جوّ توانمندسازی در مؤلفه ارتباط با بومی بودن (035/0 P= ) و مؤلفه رفتار عادلانه با محل سکونت (046/0 P= ) از نظر آماری تفاوت معنی‌داری داشت و میانگین مؤلفه‌های محیط کار سالم (039/0 P= ) و مشارکت (033/0 P= ) نیز با سن از نظرآماری ارتباط منفی معنی‌داری داشت.

  نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این تحقیق، جوّ توانمندسازی بیمارستان‌های دانشگاهی مورد بررسی برای دانشجویان در حدّ متوسط بود؛ به نظر می‌رسد مدیران مرکز آموزشی درمانی می‌بایست دانشجویان در عرصه را از برنامه‌ها و اهداف بیمارستان مطلع سازند و در بدو ورود، ایشان را نسبت به محیط کار آشنا و در کارهای گروهی و تصمیم‌سازی‌های درمانی از نظرات ایشان استفاده نمایند.

  و در کارهای گروهی و تصمیم‌گیری های درمانی از نظراتشان استفاده نمایند.

 

واژه‌های کلیدی: کادر پرستاری بیمارستان، بیمارستان‌ها، نگرش کارکنان بهداشتی، کارآموزی ضمن خدمت، محل کار، پرستاران
متن کامل [PDF 175 kb]   (1302 دریافت)    
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک | موضوع مقاله: پرستاري
دریافت: ۱۳۹۱/۷/۹ | پذیرش: ۱۳۹۱/۸/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahmoudi rad G, Poodineh moghadam M. Nursing interns' viewpoints about workplace empowerment in hospitals affiliated with Birjand University of Medical Sciences in 2012. Mod Care J. 2013; 9 (3) :217-225
URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-104-fa.html

محمودی راد غلامحسین، پودینه مقدم مهدیه. بررسی جوّ توانمندسازی بیمارستان‌های دانشگاهی شهر بیرجند از دیدگاه دانشجویان پرستاری کارورز در عرصه دانشکده پرستاری و مامایی (سال 1391). مراقبت هاي نوين (فصلنامه علمي-پژ‍وهشي دانشكده پرستاري -مامايي بيرجند). 1391; 9 (3) :217-225

URL: http://moderncare.bums.ac.ir/article-1-104-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( 11-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبتهای نوین Modern Care Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3705